Zameraná na druhého

Autor: Marianna Tižová | 18.3.2014 o 13:24 | (upravené 18.3.2014 o 13:34) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  467x

V iste základnej škole raz dostali žiaci úlohu napísať slohovú prácu na tému „Moji rodičia“. Žiak píše: „Rodičia sa delia na dve časti: Po prvé na matku a po druhé na otca. Matka sa delí po prvé na ženu v domácnosti a po druhé na ženu v zamestnaní. Doma sa potom mama ešte skladá z manželky, matky, kuchárky, upratovačky, práčky, nakupovačky, účtovníčky a vychovávateľky. Ostatné si nepamätám, ale mama vie toho vymenovať viac, napríklad používa slová: slúžka, otrokyňa a iné.

Mama sa vyznačuje tým, že sa zázračne nachádza na viacerých miestach naraz. Vie v jednej chvíli myslieť na viac vecí, pričom desať vecí robí súčasne. Vidím na vlastné oči, ako po návrate zo zamestnania dá vodu na sporák, aby uvarila rezance, pritom jej ide práčka, do ktorej chodí vymieňať bielizeň, mne vymýšľa oznamovacie vety a Olinku skúša z veľkej násobilky. Popritom prebalí aj malého Mariána a kedy mu pripraví sunar s krupicou – to ani nezbadám. Dve oči mi na to totiž nestačia. Keď sadneme k večeri, už je namletý mak aj orechy aj uvarené rezance a ja mám na kolenách teplákov zašité aj nové diery. Olinka má umyté vlasy, bielizeň je rozvešaná na balkóne. Darmo si mamu potajomky obzerám – mama má naozaj len dve ruky, a predsa, keď príde domov z roboty, má v jednej veľkú a malú kabelku, v druhej dve sieťky s nákupom a v tretej... vlastne nie, už som povedal, že má len dve ruky, ale ešte aj nesie malého Mariána s fusakom.“ (Z knihy: Vydarený život) Úryvok síce pojednáva o mame, ale to isté by sme mohli povedať o otcovi.

A vôbec,... tento úryvok som vybrala, pretože poukazuje na to, akou láska v skutočnosti je, resp. by mala byť. Obetavá a starostlivá. A to neplatí len vo vzťahu rodič – dieťa, ale pre všetky vzťahy, ktoré v živote vytvárame – rodinné, priateľské, partnerské,... Áno, skutočná láska sa zakladá na obetavosti a na ochote starať sa o radosť druhého. Často nás to stojí aj sebazapieranie či premáhanie sa. Ale kto vie mať rád, je schopný veľkých výkonov. A všetky prekážky sú pre neho banálne. Láska obetavá je totiž zameraná na druhého (zabúda na seba), zaujíma sa o človeka, je jej prednejšie šťastie tých druhých ako vlastné. Každý deň vychádza zo seba, buduje, vyhľadáva čo, kedy a kde či pre koho môže urobiť. Premáha lenivosť, únavu, neochotu, hnev či sebectvo. A to hlavné, dáva sa bez nároku na odmenu.

Prajem všetkým - sebe aj Vám, aby sme boli schopní takejto lásky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?